Cv Örnekleri Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 567 okunması gereken makale var.


Özgeçmişiniz Reddedilmeye Devam mı Ediyor? İşte Nasıl Düzeltilir İpuçları
 • 2021-07-26 23:43:57
 • 0 yorum
3 Okundu

Özgeçmişiniz Reddedilmeye Devam mı Ediyor? İşte Nasıl Düzeltilir İpuçları

Tekrar reddedilen bir özgeçmiş, bir iş arama sırasında en sinir bozucu deneyim olabilir. 

Profesyonel deneyiminizin seviyesi ne olursa olsun, orada rekabet çetindir - çoğu zaman, yalnızca çok az sayıda işten haber almak için sayısız özgeçmiş gibi görünen şeyler gönderirsiniz.

Başvurmak için harcadığınız onca zaman ve enerjiden sonra, “ne verir?” diye düşündüğünüz için kimse sizi suçlayamaz.

Pekala, hayattaki hemen hemen her şeyde olduğu gibi, rekabetinizi 'akıllıca alt etmenin' ve özgeçmişinizin bir kez ve herkes için reddedilmesini önlemenin yolları vardır. 

İşte bu makale tam olarak size öğretmek için burada! Özgeçmişinizi nasıl tazeleyeceğinize ve daha fazla röportaj alacağınıza dair en iyi ipuçlarımızı öğrenmek için okumaya devam edin. 

İpucu. 1. Sorumluluklar Yerine Başarılara Odaklanın

Hata

 • Birçok iş arayanın yaptığı en yaygın hatalardan biri, iş deneyimi bölümünde sadece sorumluluklarını listelemektir. 

Merak ediyor olabilirsiniz, bu neden bir hata?

Mesele şu ki, İK yöneticileri çoğu iş pozisyonu için sorumlulukların ne olduğunun çok iyi farkındalar çünkü söz konusu sorumluluklar benzer olma eğiliminde. 

Örneğin, bir kopya editörü olduğunuzu varsayalım. Sorumluluklarınız şunlar olacaktır: 

 • Düzeltilmiş metin ve doğru yazım, dil bilgisi ve noktalama işaretleri. 
 • Tarihler ve istatistikler gibi gerçekleri ve bilgileri doğrulayın. 
 • Stil ve editoryal politikalar için metni kontrol edin. 

Bu uygulamayı izlerseniz, özgeçmişiniz neredeyse diğer kopya editörlerinin çoğununkine benzer görünecek ve "burada görülecek özel bir şey yok" diye haykıracaktır. 

Bu nedenle başarılarınızı özgeçmişinizde listelemek fark yaratacaktır. 

Başarılar, sizi diğer adaylardan ayırabilecek ve size bir röportaj verebilecek becerileri sergileyen daha iyi bir iş çıkarır. 

Bir kopya düzenleyici için sorumluluklar üzerindeki başarıların listelenmesi şu şekilde görünür: 

Örnekler:

 • Yükseltilmiş e-posta bülteni abonelik oranı ilk 3 ayda %30 arttı. 
 • Yazım politikalarına bağlılığı %80'e kadar artırarak iyileştirilmiş okunabilirlik. 
 • Düzenleme süresini iki saat azaltan metnin yeniden okunması ve yazımın düzeltilmesi için bir sistem oluşturuldu. 

Tüm bunları söylerken, tüm işlerin başarıları sorumluluklar yerine sıralamayı kolaylaştırmadığının farkındayız. Örneğin bir giyim mağazası çalışanı olarak, kendinizi profesyonel olarak ayırt etme şansınız olmayabilir. 

Bunun için kendini hırpalaman için bir sebep yok. Bu durumlarda, yalnızca sorumlulukları listelemek tamamen uygundur. 

İpucu: 2: Özgeçmişinizi Daima Uyarlayın

HATA 

 • İş arayanların özgeçmişlerinin reddedilmesine neden olan bir diğer yaygın hata, birçok iş pozisyonuna başvurmak için tamamen aynı özgeçmişi kullanmaktır.
 • Bu, Başvuru Sahibi Takip Sistemini (ATS) geçemeyebileceğinden özgeçmişinizin asla İK yöneticisinin eline geçmemesine neden olabilir. ATS, şirketlerin günlük olarak aldıkları sayısız iş başvurusunu filtrelemesine yardımcı olan bir yazılımdır.

Bunun üstesinden gelmenin yolu , başvurduğunuz işe uygun bir ATS özgeçmişi oluşturmaktır . 

Artık, eğitiminiz gibi belirli bölümlerin, başvurduğunuz her iş için gerçekten uyarlanamayacağını biliyoruz, ancak bazen geçmiş iş deneyimleriniz olabilir. 

Bu durumda, özgeçmişinizi her zaman başvurduğunuz işe göre düzenleyin. 

Bir Sivil Toplum Kuruluşu projesi için Program Görevlisi olarak başvurduğunuzu varsayalım. İlgili bir iş pozisyonu için sorumluluklar aşağıdaki gibidir: 

Resim Gelecek

Şimdi, pozisyon için uygun olduğunuzu varsayarsak, buradaki en iyi uygulama, önceki deneyimlerinizin sizi nasıl mükemmel aday yaptığını vurgulamaktır. Bunlar, giriş seviyesindeki iş arayanlar için profesyonel deneyimler veya eğitim/gönüllülük deneyimleri olabilir .

Bu, özgeçmişinizi belirli iş ilanlarına göre uyarlamaktır ve bize güvenin: sonuçlar çabaya değer. 

Bu özel durumda, örneğin, amacınız İK yöneticisine şunları göstermek olacaktır: 

 • İlgili STK'lar veya herhangi bir kuruluş türü ile önceki deneyim ve oradaki başarılarınız. 
 • USAID kuralları ve düzenlemeleri hakkında bilginiz ve hibeler ve projelerin süreçleri hakkında genel bir anlayış. Kurslardan bahsedebilir veya iddialarınızı kanıtlayan sertifikaların veya ilgili belgelerin kanıtını sunabilirsiniz. 
 • İster yazılı ister sözlü olsun, mükemmel İngilizce iletişim becerilerinin kanıtını sağlayın. 

Yine, reddedilmemek için başvurduğunuz her pozisyon için özgeçmişinizi uyarlayamayacağınızın farkındayız, çünkü bu, sırtınızda yıllarca deneyim gerektirebilir.

Bu gibi durumlarda, yüksek yola çıkın ve özgeçmişinizi her bir işe uyarlamak için fazladan mil harcamadan, pozisyona hangi becerileri getirebileceğiniz konusunda dürüst olun. 

İpucu: 3.Veri, Veri ve Veri! 

HATA 

 • Başarılarınızı listelemek de sizi o kadar ileriye götürmez. Genelleştirilmiş başarılar, internetin bir köşesinden kopyalanıp yapıştırılmış gibi görünebilir ve işe alım görevlisini çok fazla etkilemeyecektir. 

 

Başarılarınızı gerçekten hayata geçirebilecek bir şey, onları mümkün olduğunca fazla veri ile yedeklemektir. 

Spesifik olarak, özgeçmişinize dahil etmeye karar verdiğiniz her başarı veya profesyonel gurur noktası için, ona sayılar, bir zaman çerçevesi ve eylemlerinizle eşlik etmeye çalışın. 

Bunun nasıl yapıldığını tam olarak anlamak için, mümkün olduğunda bu İK geçirmez formülü takip etmeye çalışın: 

[Z] yaparak [Y] ile ölçülen [X] tamamlandı

Bunu ortaya atan Laszo Bock, formülü “etkin bir fiille başlamak, ne başardığınızı sayısal olarak ölçmek, karşılaştırma için bir temel sağlamak ve hedefinize ulaşmak için ne yaptığınızı detaylandırmak” yöntemi olarak açıklıyor .

Çok ikna olmadıysanız, işte ortak bir başarı girişinin iki örneği ve bir özgeçmişte bu formülü izleyen bir örnek:  

Doğru Örnek

 • İki yıllık bir süre için sivil toplum kuruluşlarına verilen 1 milyon Euro'yu yönetmeyi kolaylaştıran bir bilgisayar hibe ödüllendirme sistemi oluşturuldu.  

Yanlış Örnek

 • Sivil toplum kuruluşlarına verilen hibeler ve verilen mali hibeler.

 

Sizce hangisi daha iyi görünüyor? Açıkçası, ikinci örnek sadece ne yaptığınızı bildiğinizi değil, bunu nasıl iyi yapacağınızı da bildiğinizi gösteriyor. 

Bu örnekleri takip ederseniz, özgeçmişinizin reddedilmeme şansınızı artırıyorsunuz!

İpucu: 4. Reddedilmemek İçin Abartmaktan Kaçının

HATA 

 • Üniversite öğrencilerinin bazen gereksiz kelimeler, karmaşık ifadeler ve genel savurganlıklar ekleyerek bir makalenin kelime sayısına nasıl ulaştığını biliyor musunuz? 
 • İş özgeçmişinizi oluşturmaya geldiğinde bu zor bir hayır-hayır ve reddedilmeye devam etmesinin bir nedeni. 

İK ajanları ve işe alım görevlileri, havlamaları görebilir ve bize güvenebilir - aradıkları şey bu değil. Bunun yerine özgeçmişinizin pratik bilgilerle dolu olmasını istiyorsunuz. Herhangi bir şey olursa, İK temsilcisi fazlalıklarla zamanlarını boşa harcamadığınız için size alçakgönüllü teşekkür edecektir. 

Bu, özellikle en önemli bölüm olan iş deneyiminiz söz konusu olduğunda, özgeçmişinize ne tür bilgiler ekleyeceğinizi merak etmenize neden olabilir . Eh, bu çoğunlukla deneyim seviyenize bağlıdır. Örneğin: 

 • Yeni iş arayanlar: Tecrübeniz yoksa, bu kaçınılması en zor vaka olabilir. Her durumda, onu kabartmaya çalışmayın. Bunun yerine dürüst olun ve iş deneyimi bölümünü boş tutun ve bunun yerine diğer tüm bölümlere odaklanın. Yapabileceğiniz başka bir şey de, kar amacı gütmeyen kuruluşlarda, öğrenci organizasyonlarında, gönüllülük pozisyonlarında - varsa - deneyiminizi iş deneyimi olarak uyarlamaktır. 
 • Giriş seviyesi adaylar: İş bölümünde, o ana kadar sahip olduğunuz tüm işleri listeleyebilirsiniz. 
 • Orta düzey profesyoneller: Başvurduğunuz pozisyonla ilgili iş deneyiminden bahsedin.
 • Kıdemli profesyoneller: en fazla 15 yıllık iş deneyimini listeleyin. 

Aynı kural diğer bölümler için de geçerlidir. Bu nasıl yönetilir? 

Başlangıç ​​olarak, özgeçmişinizin 1 sayfadan fazla olmaması tercih edilir - hangi bilgileri ekleyeceğinize ve neleri dışarıda bırakacağınıza karar verirken bunu aklınızda bulundurun. Bu, İK temsilcisini güçlü noktalarınız ve yetenekleriniz konusunda ikna etmek için yalnızca bir sayfanız olduğu anlamına gelir - özlü, ilgili ve konuya odaklı olun. 

Ek olarak, öncelikle en önemli bölümlere katıldığınızdan emin olun - mesleki deneyiminiz, eğitiminiz ve diller ve bilgisayar yeterliliği gibi becerileriniz . Yalnızca bunları ele aldıktan sonra - ve ek alanınız varsa - hobiler ve ilgi alanları gibi ek bilgileri ekleyin. 

Önemli Çıkarımlar 

Şimdiye kadar özgeçmişinizin reddedilmesine neden olabilecek en yaygın hataları iyi anlamış olmalısınız. Tüm hataların ve ele aldığımız ilgili çözümlerin hızlı bir özetini yapalım:

 • Sorumluluklarınıza öncelik mi veriyorsunuz? Özgeçmişinizin reddedilmesine neden olacak kötü uygulama. Başarılarınızı öne çıkarmak mı? Özgeçmişinizin reddedilmesine neden olmayacak iyi bir uygulama. 
 • Aynı özgeçmiş ile birçok işe mi başvuruyorsunuz? Kötü uygulama. Özgeçmişinizi iş ilanının altında listelenen sorumluluklarla eşleşecek şekilde mi şekillendiriyorsunuz? İyi pratik. 
 • Genel başarılar sağlamak? Kötü uygulama. Başarılarınızı somut verilerle mi ölçüyorsunuz? Harika bir uygulama! 
 • Bu konuda size yardımcı olabilecek harika bir formül şu şekildedir: [Z] yaparak [Y] ile ölçülen [X] tamamlandı .
 • Yalnızca sayfa sınırına ulaşmak için mi yoksa özgeçmişinize geri kalanının üzerinde üstünlük sağlamak için mi hav mı ekliyorsunuz? Kötü uygulama. Özgeçmişinizi pratik bilgilerle mi dolduruyorsunuz? En iyi uygulama!

Yazı Hakkındaki Görüşler

asdasd
Sen de Yorumla!